Z wizytą w Belwederze

Źródło: ipn.gov.pl

9 lutego 2023 r. o godzinie 11:00 w Belwederze odbyła się debata pt. Tradycja romantyczna wczoraj i dziś. Wokół serii wydawniczej „Literatura i Pamięć” z udziałem prof. dr. hab. Andrzeja Waśki, prof. dr. hab. Janusza Gruchały i dr. Tomasza Szturo. Patronatami tego wydarzenia byli: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji. Podczas dyskusji szczególną uwagę zwrócono na publikację profesora Waśki pt. „Pan Tadeusz. Media pamięci”, w której autor podkreślał, że „Soplicowo było mikrokosmosem Polski”, więc epopeja czytana dzisiaj jest nośnikiem pamięci o Polsce XIX wieku.

Rok 2022 był obchodzony jako Rok Romantyzmu Polskiego i dlatego punktem odniesienia dla tej dyskusji w Belwederze oraz dla 10. tomu cyklu „Literatura i pamięć” był „Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Profesor Andrzej Waśko wielokrotnie podkreślał, że prawdziwe arcydzieła się nie starzeją. Starzeją się ich interpretacje. Wspomniał o XIX–wiecznej ilustracji Elwiro Andriollego z drugiej połowy XIX wieku, a przecież tak bardzo kojarzącej się z „Panem Tadeuszem".

Seria wydawnicza „Literatura i Pamięć” zawiera w swej nazwie zobowiązanie: literatura jest elementem łączącym pokolenia i tworzy tożsamość narodową.

Książki w serii „Literatura i Pamięć” są popularnonaukowymi monografiami o charakterze historycznoliterackim, poświęconymi ważnym twórcom i zjawiskom literackim głównie ostatniego stulecia.

W spotkaniu wzięły udział członkinie Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów – Maria Gudro-Homicka i Marta Mirgos.

Podczas tego wydarzenia miała miejsce promocja książki „SNaP. Historia i współczesność”, którą otrzymał m.in. profesor Andrzej Waśko, zastępca Dyrektora ds. upowszechniania z Wydawnictwa IPN, pani doktor Natalia Cichocka. Pani Maria, która jest autorką powyższej publikacji, otrzymała także zaproszenie na spotkanie ze studentami, aby opowiedzieć im o działalności Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.

Marta Mirgos

 

Wróć