Wyjątkowe lekcje w kinie czas zacząć! Jak powstaje dubbing? Jak tworzy się efekty specjalne? Czym jest język filmu? A także jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Jak powstaje dubbing? Jak tworzy się efekty specjalne? Czym jest język filmu? A także jak bezpiecznie korzystać z Internetu? - Wystartowały „Lekcje w kinie” o tematyce filmowej i medialnej.

Ogólnopolskie programy edukacji medialnej: „Lekcja w kinie” oraz „Lekcja o mediach”, organizowane przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, to interaktywne, multimedialne Lekcje prowadzone przez zawodowych aktorów,  połączone z projekcjami filmowymi.

Pomysł powstania Lekcji narodził się ponad dwanaście lat temu z pasji do kina i wielkiej chęci przekazania tej pasji innym. Twórca programów edukacyjnych – Marek Kaczkowski, który wiele lat temu prowadził kino w Wołominie – za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób, aby młodzi widzowie stali się bardziej świadomymi odbiorcami tego, co dzieje się na ekranie. Tak właśnie powstały „Lekcje w kinie” oraz późniejsze „Lekcje o mediach”.

Wystartowała już dwunasta edycja Lekcji, podczas których uczniowie w ponad 150 miejscowościach będą mogli poznać tajniki sztuki filmowej oraz ciekawostki związane z korzystaniem z Internetu. SNaP objął Patronatem Honorowym cykl.

Lekcje, w których biorą udział tysiące uczniów z całej Polski, wpisują się w podstawę programową na danym poziomie edukacji, prowadzone są w sposób interaktywny oraz dostosowany do wybranej grupy wiekowej.

Podczas dwunastego sezonu Lekcji przedszkolaki oraz uczniów klas 1-3 w tajemnice dubbingu wprowadzi aktorka Lidia Sadowa. Dzieci wezmą także udział w ćwiczeniu na dykcję i zabawie w dubbingowanie krótkiej scenki.

Uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych oraz gimnazjów poznają różne rodzaje efektów specjalnych, dowiedzą się kto był ich prekursorem. Zobaczą także, na czym polegał pierwszy trik filmowy.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych podczas Lekcji „Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu” nauczy się świadomego i krytycznego odbioru filmu oraz interpretacji poszczególnych zabiegów stosowanych przez filmowców.

„Lekcje o mediach” dla wszystkich grup wiekowych będą poświęcone tematyce Internetu: zagrożeniom, które czyhają na młodzież w Sieci, sposobom weryfikacji autentyczności informacji pojawiających się w Internecie oraz ciekawostkom, które można w nim znaleźć.

Po Lekcji każda grupa obejrzy film odpowiedni do swojej kategorii wiekowej.

Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina zaprasza nauczycieli ze szkół z całej Polski do kontaktu w sprawie uczestnictwa w wyjątkowych Lekcjach, nad którymi Patronat Honorowy objęli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ośrodek Rozwoju Edukacji; Patronat Merytoryczny: Instytut Badań Edukacyjnych; Patronat Medialny: Miesięcznik Dyrektor Szkoły, portal FILMWEB, portal MiastoDzieci.pl.

Więcej informacji na stronie organizatora: www.lekcje.info.pl

Wróć