Wieczór Narodów na rynku w Cieszynie

Dnia 15 sierpnia 2018 roku Cieszyn miał możliwość, wraz z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz przedstawicielami ponad 30 krajów z całego świata, uczestniczenia w kolejnej odsłonie Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Dodatkowo UŚ obchodził swoje 50-lecie. Cała uroczystość odbyła się na rynku cieszyńskim. Po części oficjalnej - powitaniu gości i uczestników przez władze US oraz p. Burmistrza Cieszyna, uroczyście wprowadzono (w pochodzie) wszystkich studentów, którzy uczyli się języka polskiego oraz poznawali kulturę polską. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele: Chin, Kolumbii, Egiptu, Kirgistanu, Brazylii, Indonezji, Wietnamu, Turkmenistanu, Japonii, USA, Kanady, Tajwanu, Argentyny, Maroko, Nigerii, Korei Południowej oraz przedstawiciele krajów europejskich m.in.:  Rosji, Białorusi, Ukrainy, Czech, Węgier, Finlandii, Macedonii, Chorwacji, Włoch, Słowacji. To ponad 250 osób z całego świata, którzy poza nauką języka polskiego odbywali wyjazdy edukacyjne, służące lepszemu poznaniu regionu, a tym samym i specyfiki życia w Polsce. Były to m.in.: wycieczki szlakiem Beskidu Śląskiego, Muzeum Auschwitz-Birkenau, siedziba polskich królów na Wawelu. Ponadto, w gościnnych murach siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, odbyły się warsztaty wokalno-taneczne.

Po wprowadzeniu wszystkich uczestników szkoły wraz z flagami państw, rozpoczęto od prezentacji Polski oraz nauki śląskiego tańca ludowego "trojaka" przez reprezentantów Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, który działa od ponad 20 lat przy UŚ. Zaangażowanie uczestników oraz wszystkich gości było nie do opisania. Tańczono na scenie, przed sceną oraz na rynku. Nie mniejszym wrażeniem był polonez, wykonany przez wszystkie osoby znajdujące się na rynku, do muzyki z filmu "Pan Tadeusz". Oczywiście, w pierwszej parze szli przedstawiciele władz miasta oraz UŚ wraz z członkami Zespołu Uczelnianego.

Następnie mieliśmy okazję zapoznania się m.in.:  z kulturą, historią, tradycją, folklorem, sztuką, teatrem poszczególnych krajów. Prezentacje te odbywały się w języku polskim, co było ukoronowaniem i podsumowaniem pobranej nauki w naszym kraju. Poza piękna polszczyzną studentów, mogliśmy obserwować przecudne stroje oraz tańce - charakterystyczne dla danej społeczności lub mające znaczenie narodowe. Należy również wspomnieć o kulinariach poszczególnych państw, które to cieszyły się ogromnym powodzeniem.  Całości dopełniała licytacja przedmiotów przywiezionych przez studentów. Nabyć można było nie tylko typowe pamiątki, ale także ręcznie wykonane przedmioty z wełny, ceramiki i szkła.

Był to niesamowity i pełen wrażeń dzień, pod każdym względem, nie tylko kulturowym i językowym, ale przede wszystkim narodowym. To dzień, który połączył ze sobą, bardzo często zwaśnione kraje, czy nacje. To dzień, który pokazał, że można stać się jedną wielką rodziną. Oby takich imprez było więcej w naszym kraju.

Tekst, zdjęcia oraz filmy: Jarosław Wowak

Wróć