Słonecznych wakacji!

Koleżanki i koledzy, nauczyciele

okres wakacji, a tym samym i czas urlopów nauczycielskich, z jednej strony był już bardzo wyczekiwany, szczególnie po tzw. czasie nauczania zdalnego, z drugiej może budzić  i z pewnością wśród wielu z nas budzi pewien niepokój. 

Wydaje się, że trudno będzie wielu osobom pogodzić potrzebę odpoczynku z wymaganym i zalecanym dystansem społecznym. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii, bo wirus nie śpi, a jednocześnie dać sobie czas i tę możliwość na zregenerowanie sił po wyczerpującym roku.

Pamiętajmy proszę o wytycznych

Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie internetowej zamieściło wiele wskazówek i zaleceń, które pozwolą w bezpieczny sposób korzystać z letnich wakacji, szczególnie w przypadku, kiedy chodzi o tzw. wypoczynek zorganizowany. Przygotowany został szczegółowy poradnik dla rodziców i opiekunów, dostępny po kliknięciu w LINK. Ważne jest również, aby nie zapominać o komunikatach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, a w sytuacji, kiedy wybieramy się poza granice kraju również Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bardzo ważne są także reguły dotyczące zachowania odpowiedniego dystansu ( min. 2 metry),  dostosowania liczby osób do wielkości pomieszczeń oraz dezynfekcji rąk i sprzętów, z których będą korzystali uczestnicy. Szczegółowo opisują to instrukcje ministerialne, jednak co do zasady, większość z nas z pewnością już dobrze przyswoiła sobie nowe reguły ważne dla osobistego bezpieczeństwa. Większe wyzwanie stanowi zaplanowanie wypoczynku, który będzie spełniał wszystkie wytyczne, ale też stanowił atrakcyjną formę relaksu.

Jak więc wypoczywać efektywnie i bezpiecznie pomimo pandemii koronawirusa?

Mając na uwadze instrukcje sanitarne i wszelkie wskazówki, może się wydawać, że bardzo trudno będzie zadbać o naprawdę ciekawe zajęcia. Można jednak bez przeszkód opracować plan interesującego urlopu w Polsce, która jest ciekawa pod każdym względem, nie tylko kulturowo czy krajobrazowo. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - pisał St. Jachowicz (bajkopisarz i pedagog). Wydają się dobrym punktem wyjścia do zastanowienia, jaki ciekawy i bezpieczny wypoczynek można zaplanować, może nawet w najbliższej okolicy. Niezależnie od tego, czy naszym marzeniem jest spływ Amazonką, wyjazd do Peru, wyprawa na górę Fudżi w Japonii, fiordy norweskie, dzika surowość tajgi i jej pierwotna przyroda, czy zwyczajny wyjazd nad wodę -te pragnienia i potrzeby można z powodzeniem zaspokoić w granicach naszego kraju. Dokąd się udać, aby popłynąć płaskodenną pychówką, zobaczyć kolorowe jeziora czy barwne murawy kserotermiczne, najlepiej sprawdzić to w krótkim przewodniku przygotowanym przez organizację ekologiczną WWF.

Jednak pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie w naszych rękach. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich, nie narażajmy ich na niepotrzebny stres. Wróćmy cali, zdrowi i szczęśliwi we wrześniu - mam nadzieję - do pracy w normalnych, szkolnych warunkach.

życzy w imieniu 
Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów
Przewodniczący dr Jarosław Wowak
Warszawa 2020

 

Wróć