Narodowe czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego Zespół Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Otwocku, "Nukleonik"

Rok 2018  to rok,  w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to czas szczególny dla każdego Polaka. Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w tym roku, będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Para prezydencka zaproponowała czytelnikom Antologię niepodległości oraz  lekturę Narodowego Czytania jaką jest  Przedwiośnie.

W "Nukleoniku" 7 września 2018 roku, wspólnie czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego: Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele. Koordynatorem Narodowego Czytania był z ramienia SNaP-u Jarosław Wowak. Przed rozpoczęciem czytania została przybliżona, zgromadzonej na boisku młodzieży, postać autora czytanego dzieła. Uczniowie zostali uświadomieni, iż jest to powieść wielu pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Czytano fragmenty z każdej części powieści. Młodzież z zaciekawieniem słuchała prelekcji o Stefanie Żeromskim i tematyce "Przedwiośnia". Z pewnością każdy mógł w głównym bohaterze - Cezarym Baryce - odnaleźć cząstkę siebie i swoich problemów.

Czytaniu towarzyszyła linia melodyczna, która wspomagała obraz czytanego dzieła. Ważne wydają się spostrzeżenia i uwagi młodzieży, która twierdziła, że słuchając można zrozumieć więcej, że to ważne, by posłuchać na żywo lektury. Jednak najważniejsze były słowa, które usłyszałem z usta jednego z uczniów: " Proszę pana, to nie Żeromski, bo wszystko zrozumiałem".

Czyż nie warto dla takich słów podejmować różnego rodzaju akcje, które będą miały na celu promocję pozycji słynnych twórców literatury polskiej?

tekst: Jarosław Wowak
zdjęcia: Emilia Mazurek

Wróć