Rtm Witold Pilecki Ogólnopolski Akademicki Konkurs Historyczny

Jak to - więc jest nadal świat i ludzie żyją, jak żyli? Tu domki, ogródki, kwiaty i dzieci. Radosne głosy. Zabawy. Tam piekło - mordowanie, przekreślanie wszystkiego, co ludzkie, co dobre... Tam esesman jest katem, oprawcą, tutaj - udaje człowieka. Gdzież więc jest prawda? Tam? Czy tu?

Witold Pilecki, Raport

Szanowni Wykładowcy, Drodzy Studenci!

Czym jest prawda i gdzie ona jest? To pytanie człowiek zadawał od zarania swych świadomych dziejów. Różnych udzielał sobie odpowiedzi, a żadna nie była ani kompletna ani ostateczna. Dla historyków prawda jest nieosiągalnym celem, jesteśmy zobowiązani dążyć do prawdy w pokorze podyktowanej przekonaniem, że nie jesteśmy w stanie poznać prawdy w sposób pełny i pewny. Konkurs na pracę poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu ogłaszamy w 115. rocznicę jego urodzin i w 68 lat po jego bezsensownej śmierci. Jeden z najodważniejszych ludzi na świecie, a przy tym dobry człowiek, został zamordowany przez komunistycznych oprawców, którzy tę i setki tysięcy, miliony innych zbrodni tłumaczyli koniecznością dziejową, która wymaga ofiar w dziele budowania nowego świata. Koszmarny eksperyment komunistyczny upadł pozostawiając po sobie groby swych ofiar. Wśród nich są córki i synowie Narodu Polskiego, ludzie którzy wolność i niepodległość ukochali tak mocno, że ofiarę swego życia traktowali jako cenę do zaakceptowania. Mordowani przez oprawców w kazamatach i piwnicach, wrzucani do bezimiennych dołów – dziś powracają w chwale. Chcieli ich zakopać – nie wiedzieli, że są ziarnem. Z nich – my, z nich – Polska. Przywracając pamięć o Niezłomnych, Niepokornych i Wyklętych zapraszamy studentów kierunków humanistycznych studiów wszystkich trzech stopni do wzięcia udziału w konkursie na pracę poświęconą właśnie Rotmistrzowi Pileckiemu, ofiarnemu żołnierzowi Września, organizatorowi konspiracji, ochotnikowi do Auschwitz, bojownikowi Powstania Warszawskiego, wywiadowcy i członkowi antykomunistycznego ruchu oporu. Harcerzowi, sportowcowi, społecznikowi, ojcu, sąsiadowi, katolikowi głębokiej wiary. Partnerem strategicznym Konkursu jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, patronat zaś honorowy na projektem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. W Komisji Konkursowej zasiadają: Marszałek Senior Kornel Morawiecki, senator prof. Jan Żaryn, poseł prof. Józef Brynkus, prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący), prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Tomasz Panfil, mjr Paweł Nawarycz (MON), Łukasz Kudlicki (MSWiA), Michał Siwiec-Cielebon, Kajetan Rajski. Na zgłoszenia do konkursu oczekujemy do 6 sierpnia 2016 roku, termin nadsyłania prac mija 5 października, ogłoszenie wyników nastąpi po 14 listopada 2015. Wszystkie informacje zawiera regulamin Konkursu (w załączniku), wszelkie pytania, wątpliwości oraz zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mailowy: rpbn.historyczny@rtmpilecki.com.pl Pracowników szkół wyższych prosimy o udostępnianie niniejszego listu oraz regulaminu Konkursu, studentów zaś serdecznie zapraszamy do udziału.

Dr hab. Tomasz Panfil KUL,

Koordynator Konkursu