Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony zdopingował młodzież

– „Konkurs literacki „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy o nagrodę Minister Edukacji Narodowej nie zakończy się rozdaniem nagród laureatom najlepszych prac. To jest dopiero prawdziwy początek odkłamywania historii. Taką rolę ten konkurs spełnia” – powiedział jeden z jurorów na zakończenie sprawdzania I tury prac konkursowych.

Poloniści ze Stowarzyszenia Nauczycieli dopisali. Nie zabrakło także historyków. Dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Garwolinie jurorzy mieli godne warunki pracy. Starostwo reprezentował Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jerzy Duchna. Gości powitała także Burmistrz Pilawy Albina Łubian. Przez kilka tygodni Pilawa była na ustach całej Polski, tam bowiem nadesłano setki konkursowych prac.

– „Cieszy serce wiedza autorów prac, ujmuje dobry poziom języka, wrażliwość etyczna. Rośnie pokolenie z Polską w sercu”- skonstatowała jurorka zapytana o wrażenia po lekturze kolejnej pracy uczniowskiej. – „Jestem zaskoczona, a może też pełna podziwu, że młodzi ludzie w XXI w spędzają czas przed komputerem, aby poznać Bohatera, wzruszyć się jego losem i napisać o nim pracę, przelewając na papier własne emocje” – dodała druga.

Najciekawiej wypadł „paradokument” i „miniatury literackie” – zachwycają ciekawym ujęciem tematu, emocjonalnym stylem wypowiedzi. – „Jestem pod wrażeniem pracy, jaką wykonali uczniowie i z pewnością ich nauczyciele. Prace zawierają bogactwo faktów z życia Rotmistrza Pileckiego, świadczy to o dogłębnym poznaniu jego życiorysu. Wierzę, że tak jak trafiły do podręczników szkolnych nazwiska Tadeusza Kościuszki, Jana III Sobieskiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, tak samo, także dzięki temu konkursowi, do Panteonu Wielkich Polaków już dopisane zostało nazwisko Rotmistrza Witolda Pileckiego” – wyjaśniła Maria Gudro-Homicka Przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, współorganizatorka Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego.

Do konkursu udało się zaprosić wielu uczniów, wychowawców, dyrektorów z całej Polski. Nadeszły także prace od polskich dzieci ze świata: z Niemiec, Szwajcarii, USA, Portugalii. Jurorzy z żalem mówili, że im samym nie udało się przekonać uczniów do wystartowania. Opowiedzieli natomiast, że uczniowie jednej ze szkół powiatu garwolińskiego poprosili swoją panią Dyrektor o zorganizowanie jednego dnia pamięci Rotmistrza, by mówić o nim na wszystkich lekcjach. Od razu dostali taką zgodę.

Wśród nadesłanych prac pojawiło się także kilka utworów lirycznych. Jeden zachwycił wszystkich sprawdzających konkursowe prace. Będą wstawiać się u Jurorów: prof. Danuty Krzyżyk, red. Tadeusza Płużańskiego, red. Tomasza Łysiaka i u Piotra Gajewskiego, Dyrektora Gabinetu Politycznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, by móc wydrukować go w zbiorku prac – jako pracę poza konkursem a wyjątkowo, jak w soczewce, oddającej istotę hasła Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” zawartej w słowach: Prawda – Pamięć – Duma.

Prace uczniowskie zostały podsumowane ważnymi słowami: – „Wielu nastolatków przestudiowało losy Rotmistrza – piękne i tragiczne. Z przeczytanych prac bije wdzięczność i podziw dla niezłomnej postawy polskiego bohatera. Cieszy trud, jaki zadali sobie gimnazjaliści i uczniowie szkól ponadgimnazjalnych, by w krótkich formach literackich zawrzeć niezwykłość Rotmistrza, jego fenomen” – ocenia Kupiszewska dziennikarka i pisarka. – „Uczniowie wykazali się dużym zrozumieniem a niejednokrotnie talentem i dojrzałością. Z prac jednoznacznie wynika, że Rotmistrz jest Bohaterem Niezwyciężonym, wzorem do naśladowania. Niejednokrotnie padało pytanie retoryczne: Co ja zrobiłbym na jego miejscu? Pytanie, ważne i potrzebne, daje nadzieję na to, że w młodym pokoleniu budzi się Duch Narodu” – podkreśla Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji GDZIE, koordynator Projektu.

Zobacz także galerię zdjęć.