Po spotkaniu z Minister Anną Zalewską

7 kwietnia br. odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli SNaP z Panią Anną Zalewską, Minister Edukacji Narodowej.

Szefowa Resortu zaczęła od stwierdzenia, że zapoznała się z naszymi uwagami (dotyczącymi oświaty w ogóle, a kondycji języka polskiego – w szczególności) i zgadza się z nimi.

Tematykę spotkania zdominowała kwestia doskonalenia nauczycieli, wymagająca rozwiązań systemowych i finansowych. Planuje się np. 25 godzin obowiązkowego szkolenia nauczycieli w skali roku. Pojawiła się też sprawa tzw. „1%” na doskonalenie (dokładnie 0,5% - 1%) bardzo różnie wydatkowana w różnych jednostkach samorządu terytorialnego.

Mówiliśmy też o egzaminach zewnętrznych. Sprawdzian z klasy 6 szkoły podstawowej zostanie „przeniesiony” do gimnazjum. Była też mowa o egzaminie gimnazjalnym trudniejszym niż matura (w 3 kolejne dni – prawie cały program nauczania). To też ma być zmienione – usłyszeliśmy.

Bardzo istotną kwestią stała się zmiana podstawy programowej. Według nas wymaga ona tylko korekt. W opinii MEN – powinna być napisana od nowa, bo dla zbyt wielu uczniów jest za trudna (nb. w całej Unii Europejskiej są zmieniane podstawy programowe). Konkurs na jej napisanie zostanie ogłoszony we wrześniu br.

Pani Minister podkreśliła, że edukacja wczesnoszkolna ta zadanie podstawowe, „strategiczne” Jej resortu. Z satysfakcją przyjęliśmy informację o przedłużeniu nauki w liceum ogólnokształcącym do 4 lat.

Za 3 lata ukaże się nasza konstytucja, czyli od nowa napisana ustawa o systemie oświaty. Opracowywany jest też nowy (do 2017r.) model nadzoru pedagogicznego, który obecnie de facto „nie istnieje”.

Mowa też była o roli oceniania wspierającego (kształtującego). Wszyscy zgodzili się, że ma ono fundamentalne znaczenie w procesie nauczania. Mocuje je obecna Ustawa o systemie oświaty, a zwłaszcza – komentarze do niej.

Sympatycznym gestem, dobrze rokującym w kontekście dalszej współpracy, było to, że Pani Minister osobiście (telefonicznie) zaprosiła naszą Szefową – Marię na spotkanie oraz to, że Pani Anna Zalewska poświęciła nam stosunkowo dużo czasu- godzinę i dwadzieścia minut. Zapewniła też o wysyłaniu na nasz adres bieżących materiałów informacyjnych z MEN. Przyjęła również projekt Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony, a w nim konkurs literacki O Nagrodę Ministra dla Ucznia, na który MEN ufunduje nagrody. I wreszcie – zaprosiła na kolejne spotkania.

Zebrała Leokadia Pawliszak

Wróć