Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej Debata w Belwederze

Koleżanki i Koledzy Poloniści

14 marca 2017r. w Belwederze odbyła się debata "Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej", inaugurująca cykl spotkań z okazji obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorem debaty była kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy we współpracy z Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego.

W debacie wzięli udział p. Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który otworzył debatę i przeczytał list Prezydenta do uczestników debaty, p. Maciej Kopeć, wiceminister oświaty, p. prof. dr hab. Michał Olszewski, członek Rady Redakcyjnej ,,Corpus Philosophorum Polonorum”, p. dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, p. dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz, Przewodniczący rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego, p. Andrzej Gelberg, Przewodniczący Rady Fundacji PZU. Dyplomy 5 laureatom Konkursu – młodym naukowcom spośród 170 uczestników konkursu wręczyli p. dr Dorota Dukwicz, członek Kapituły Stypendium Cieszkowskiego i p. Krzysztof Rosiński, Prezes Zarządu Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Ponadto w debacie wzięli udział uczeni, myśliciele, pisarze, artyści, nauczyciele. W panelu wzięli udział: dr hab. Marek A. Cichocki, dr Przemysław  Dakowicz, dr Paweł Rojek, dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz – moderator i dr hab. Andrzej Waśko, koordynator grupy autorów podstawy programowej 2017r.

Paneliści próbowali odpowiedzieć na pytania:

• Po co humanistyka?
  • Jakiej humanistyki potrzebują Polacy?

Z wypowiedzi panelistów i dyskutantów z sali wynikało, że humanistyka jest bardzo ważna i powinna mieć wpływ na życie społeczne, gospodarcze i polityczne kraju. Jest potrzebna dla istnienia i funkcjonowania demokracji. To literatura emigracyjna pozwoliła spoić przeszłość z teraźniejszością. Należy podnieść rangę humanistyki na uniwersytetach i w szkole, rangę słowa, przez słowo bowiem określamy nasza tożsamość, a także połączyć polonistykę z filozofią.

Maria Gudro-Homicka

Zobacz także wpis i galerię zdjęć na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej.